Meniu Uždaryti

Darbo paieškos ypatumai

Darbo paieškos ypatumai

Žmogus ir darbas – du, vienas nuo kito niekaip neatsiejami gyvenimo aspektai. Kiekvienas iš mūsų dirbame, ar bent jau siekiame tokios pozicijos, iš kurios būtų galima gauti kasdieninių pajamų. Džiugu, jeigu piliečiai sugeba darbą suderinti su hobiu, tačiau, deja, ne visuomet tai pavyksta ir žmonėms lieka tiesiog „plaukti pasroviui“.

Kad ir kaip ten bebūtų, labai gaila, jog šiuo metu, ne tik Lietuvoje, tačiau ir ko ne visame pasaulyje vyrauja darbo stygius. Aš linkęs manyti, jog žmonės paprastai šį faktą per daug sureikšmina ir, manydami, jog niekas nepasikeis, nė nesiruošia ieškoti pasipelnimo šaltinio. Iš tiesų, pastumėtas šios idėjos ir nutariau parašyti straipsnį apie visus darbo paieškos ypatumus, įskaitant ir karjeros galimybes, darbo privalumus, svarbius patarimus ir panašiai. Tikiuosi, jog šis straipsnis, kuris, tiesa, gali būti įvardytas ir kaip agituojantis, pastumės jus žengti sekantį, pastovių pajamų šaltinį randantį žingsnį.

Taigi, visų pirma norėčiau pradėti nuo samprotavimo, leidžiančio suvokti, kodėl gi žmonės ieško, tačiau neranda darbo. Manyčiau, jog dažniausiai pasitaikanti priežastis, dėl kurios piliečiai tiesiog nėra pastovių pajamų šaltinio – motyvacijos stoka arba, kitaip sakant, tingumas. Kad ir kaip ten bebūtų gaila, šio faktoriaus dauguma žmonių yra linkę kratytis ir nė nesiruošia pripažinti. Toks elgesys pastaruosius stumia į dar didesnę bėda, iš kurios, palaipsniui, išsikapanoti tampa neįtikėtinai sunku. Žinoma, negalėtume sakyti, jog visi mūsų krašto gyventojai yra tokie. Dar viena, ganėtinai dažnai pasitaikanti priežastis, yra ta, jog žmonės nenori dirbti neprestižinių darbų. Tai yra gana keista, kadangi visi tikisi, tarkime, net ir tie, kurie neturi išsilavinimo, užsiimti aukštą poziciją turintį postą ir tiesiog žiūrėti, kaip į jų banko sąskaitą plaukia pinigai. Jeigu atkreipsime dėmesį, pačių paprasčiausių darbų, kaip valytojas, statybininkas, stalius, pasiūlos sąrašas yra platus, tačiau paklausos šiems įkainotiems užsiemimams nėra. Reikėtų atsižvelgti ir į tai, jog daugumos žmonių netenkina, kad ir tūkstančio šešių šimtų litų atlyginimas – iš to būtų galima spręsti, jog pastarieji galbūt ne taip prastai ir gyvena, tad, matyt, ir skųstis neturėtų. Trečioji ir pati elementariausia priežastis – žmonėms trūksta išsilavinimo. Šis aspektas aktualiausias vyresnio amžiaus žmonėms, kurie savo laikų sampratoje pasirinko proftechnines mokyklas. Gyvenimas taip klostosi, jog bent jau be bakalauro diplomo – niekur nė kojos. Iš tiesų, galėtume atrasti ir daugiau įstabių priežasčių, tačiau esu linkęs manyti, jog šios yra esminės ir dažniausiai pasitaikančios.

Kaip gi reikėtų rasti tą išsvajotą darbą? Iš tiesų, visų pirma norėčiau pasakyti, jog nevertėtų išradinėti dviračio, kaip sakoma – siūlyčiau paieškas pradėti nuo pačių primityviausių metodų. Ką turiu omenyje? Manyčiau, jog paprasčiausias senamadiškas metodas darbo ieškoti laikrasčiuose puikiai suveiktų, o ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kurie dar nėra pratę naudotis informacinėmis technologijomis. Visgi, nereikėtų pamiršti, jog tiesiog paskambinti darbdaviui ir paklausynėti neužtenka – siūlyčiau imtis iniciatyvos ir patiems pateikti prašymą, kad galėtumėte susitikti. Suprantama, jog tokiu būdu viskas priklausys tik nuo pačių jūsų – kaip sugebėsite pateikti save, tokius šansus įsidarbinti ir turėsite. Lygiai tokia pati situacija galioja, jeigu galėčiau taip išsireikšti, ir jaunimui. Kaip žinote, pastarieji šiais laikais imasi puikaus būdo – siunčia CV internetu į daugybę darboviečių, o dar geriau, nieko nelaukdami, lekia tiesiai pas darbdavių. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, jog, tarkime, kurortiniame miestelyje Palanga, ieškant padavėjo darbo, puikiausia išeitis yra keliauti tiesiai į norimą kavinę. Minėtose įstaigose itin dažnai būna ir patys savininkai, todėl turėsite gana neprastus šansus, jog pastaruosius sutiksite ir iš karto galėsite pašnekėti dėl laisvos darbo vietos. Jeigu norėtumėte daugiau darbo paieškos alternatyvų, visuomet galite pasinaudoti internetu. Šiais laikais, kai technologijos, o ypač viskas, kas tūno virtualioje erdvėje, sparčiai tobulėja, interneto platybėse išdygsta tūkstančiai darbo pasiūlymų teikiančių portalų. Šiuos visuomet galite aplankyti, pasidomėti darbo pasiūlymais – kas čia žino, galbūt kas nors patrauks ir jūsų akis.

Darbo privalumai – ką gi doro galėtume pasakyti šiuo atžvilgiu? Suprantama, jog pinigai yra pats aktualiausias aspektas, kuriuo vadovaujasi kiekvienas iš mūsų, stengiantis surasti sau idealią darbo vietą. Tai yra normalu, kadangi „rimto“, jeigu galėčiau taip išsireikšti, pastovių pajamų šaltinio reikia kiekvienam iš mūsų, kad galėtume užsitikrinti ramų ir viskuo aprūpintą gyvenimą. Reikėtų paminėti dar ir tai, jog darbo turėjimas, o ypač prestižinio, ir pačiam žmogui suteikia statusą, kuriuo pastarasis gali pasigirti ir pasidžiaugti. Tikiu, jog kiekvienam iš mūsų yra malonu, kuomet šeimos nariai pasidžiaugia ir patys už mus, kitų akivaizdoje pagiria, didžiuojasi. Tokios minimalistinės detalės, bent jau man asmeniškai, suteikia nemažai motyvacijos, ieškant gero, finansiškai tvirto darbo. Paminėkime dar ir tai, jog darbo turėjimas žmogų išmuša ir nusistovėjusios, niūrumą keliančios rutinos. Daugelis teigia, jog darbas yra pati rutina, tačiau piliečiai, kurie sugebės savo veikloje įžvelgti pliusų, rutinos nė nepastebės, o jei pastaroji ir bus – tai visai nežymi.

Be jokių abejonių, kad lengviau surastumėte sau darbo vietą, norėčiau pateikti ir daugiau patarimų. Tikiu, jog nė nesusimąstėte, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, jog jūsų išvaizda gali jums „nupirkti“ darbo vietą. Turiu omenyje tai, jog, tarkime, jeigu į darbo pokalbį eisite su marškiniais, tvarkingomis kelnėmis, bateliais – darbdavys į jus žiūrės visiškai kitaip. Šiam jūs tapsite įdomi, patraukli darbo atžvilgiu asmenybė, kuriai darbo vieta tampa ko ne dovanojama. Taip pat reikėtų nepamiršti, jog visi žalingi įpročiai irgi kenkia darbo paieškoms. Iš viso, pastarųjų siūlyčiau atsisakyti, ar bent jau sumažinti iki minimalaus vartojimo, kadangi pastarieji, dažniausiai, atneša ne ką daugiau, o tik rūpesčių. Dar vienas patarimas, kurio, matyt, nė nevertėtų sakyti – punktualumas. Niekuomet nevėluokite į pokalbį dėl darbo. Darbdaviui bus visiškai nesvarbu, dėl kokių priežasčių jums nepavyko į susitikimą atvykti laiku. Po tokio incidento tikimybė, jog darbo negausite, išauga milžiniškai. Ne ką mažesnę vertę turintis patarimas – darbo pokalbio metu tapti itin komunikabiliais, net, jei tokiais niekuomet nesate buvęs. Nuo pat susitikimo pradžios, imkite „vadeles“ į savo rankas ir kalbinkite darbdavį patys. Nebijokite parodyti motyvacijos pertekliaus, patys užduokite klausimus – tiesa, būtų pravartu, pastarųjų sąrašą susidaryti prieš vykstant į susitikimą. Tokiu būdu būsite tikri, jog nieko nepamiršote paklausti, darbdavys jaus iš jūsų pusės pagarbą, norą įsidarbinti, o tai yra itin svarbu.

Iš tiesų, kaip ir minėjau, darbas ir žmogus yra neatsiejamos gyvenimo dalys. Net, jei ir iki šiol jums nepavyko pastarojo surasti – nenusivilkite, tikėkite savimi ir šį tikrai rasite. Sėkmingų paieškų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *